Gastronomi | Bodrum.net.tr - Bodrum İnternette - Bodrum'un İnternet hali
bodrumbanner
Gastronomi

Her tabakta farklı bir kültürden bir tutam lezzet bulursunuz Ege mutfağının başkenti Bodrum’da.

Şifalı otlar, zeytinyağlılar ve deniz ürünleriyle harmanlanmış, yüzyıllardır yaşayan farklı kültürlerin tatlarıyla zenginleşmiş Ege mutfağı Bodrum’da sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Mübadele ya da göç ile gelen Giritli, Arnavut, Selanikli ve Boşnakların, 500 yılı aşkın zamandır yaşayan Sefarad Yahudileri’nin, kökleri Avrupa’ya giden Levanten’lerin, Rumların, Ermenilerin ve tabii ki kentte doğup büyümüş Bodrumlilerin sahip olduğu yeme içme kültürüyle harmanlanmış, sağlıklı, lezzetli yemeklerin mutfağıdır özetle.

Bahar kış demeden her mevsim farklı yetişen, binbir çeşit şifalı otun, sebzenin, meyvenin büyüdüğü bereketli topraklar, türlü balık ve deniz ürününün yaşadığı temiz denizler, doğanın Egelilere en büyük armağanı zeytin ve onun şifalı meyva suyu zeytinyağı Bodrum mutfağının baş aktörleri olmuştur yüzyıllar boyunca.

Ege mutfağının baş aktörü zeytinyağı, Ege ovalarının üzümünden elde edilen şaraplarla birlikte eski çağda özel tasarlanan amforalar içinde uzak diyarlara da yol almış yüzyıllar boyunca. M.Ö. 6. Yüzyıl’da Dünyanın en eski zeytinyağı işliğine ev sahipliği yapmış Bodrum, yöre insanının zeytinyağının faydasını bildiğinin ve sağlıklı beslenmenin sırrını keşfettiğinin de göstergesi.

Bodrum’da sıkça karşısınıza çıkan sokak lezzetlerini de unutmamak gerek. Kumru, boyoz, lokma, midye, kokoreç, döner ve söğüş farklı tatlar arayanlar için değişik alternatifler.