Lezzet Şehri | Bodrum.net.tr - Bodrum İnternette - Bodrum'un İnternet hali
bodrumbanner
Lezzet Şehri

Zeytinyağıyla, binbir çeşit otuyla ve taze deniz ürünleriyle sağlığa sağlık katar Bodrum mutfağı...


Bodrum'un zengin mutfağı, çok kültürlü tarihinin etkisiyle misafirlerine çok çeşitli yemek alternatifleri sunar. Yemek kültürü üzerinde en çok Girit, Yunan, Balkan ve Türk mutfağı etki bırakmıştır. Osmanlı hükümdarlığı sırasında burada yaşayan levantenlerin damak zevkine göre Bodrum mutfağı yeniden şekillenmiştir.

Verimli topraklar ile kendisini çevreleyen deniz, bol miktarda taze sebze ve deniz ürünleri temin eder. Son yıllarda giderek artan sağlıklı yiyecek talebi doğrultusunda, Ege mutfakları çok daha popüler hâle gelmiştir.
Ege mutfağının en belirleyici ögesi, 4.000 yıldan beri kullanılan zeytinyağıdır. Bodrum'da çok sayıda zeytin bahçesi ve üretim tesisi bulunmaktadır.

Kuşkusuz, Ege ve Bodrum'un mutfağının göz bebeği, bahçelerden, ovalardan, tarım alanlarından toplanan ve çok basit bir şekilde, biraz haşlanarak veya yağda çevrilerek pişirilen ve üzerine zeytinyağı gezdirilen otlardır. Meze tabaklarında birbirlerine benzer gözüktükleri için gerçekte ne kadar çok çeşit olduğunu anlamak biraz güçtür. Bu yüzden bu otları tanımak biraz bilgi ve deneyim gerektirir. Mutlaka denenmesi gerekenler arasında asma, ebegümeci, ısırgan, cibez, zahter, şevketibostan, hindiba, deniz börülcesi, roka ve tere bulunmaktadır.

Deniz ürünleri, Bodrum'un öne çıkan bir diğer unsurudur. Deniz kıyısı ve sahillerde sayısız balık lokantası bulunmaktadır. Meşhur balık yemekleri arasında orfoz tuzlama, çipura ve levrek ızgara, asma yaprağına sarılmış barbun, midye dolma veya tava, şişte dil balığı filetosu ve tamamen Bodrum'a özgü ahtapot ızgara bulunmaktadır. Özetle, bu şehirde sofraları süsleyen lezzet ne olursa olsun, damağınıza tat, sağlığınıza sağlık katar!